Το αγωνιστικό πρόγραμμα του Μουντιάλ 2022

Ο αγώνας της Βραζιλίας με τη Σερβία ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της πρεμιέρας στο Μουντιάλ 2022, που θα διεξαχθεί στο Κατάρ από τις 21 Νοεμβρίου έως τις 18 Δεκεμβρίου του 2022.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία θα κάνει ντεμπούτο με κάποια από τις Αυστραλία/Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα/Περού (όποια προκριθεί από τα πλέι οφ).

Το πρόγραμμα για τις τρεις αγωνιστικές στην φάση των ομίλων (σε παρένθεση ο όμιλος): 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • Σενεγάλη – Ολλανδία (A)
  • Αγγλία – Ιράν (B)
  • Κατάρ – Ισημερινός (A)
  • Ηνωμένες Πολιτείες – Ουαλία ή Ουκρανία ή Σκωτία (B)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (C)
  • Δανία – Τυνησία (D)
  • Μεξικό – Πολωνία (C)
  • Γαλλία – Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού (D)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • Μαρόκο – Κροατία (F)
  • Γερμανία – Ιαπωνία (E)
  • Ισπανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα (E)
  • Βέλγιο – Καναδάς (F)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • Ελβετία – Καμερούν (G)
  • Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (H)
  • Πορτογαλία – Γκάνα (H)
  • Βραζιλία – Σερβία (G)

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • Ουκρανία ή Σκωτία ή Ουαλία – Ιράν
  • Κατάρ – Σενεγάλη
  • Ολλανδία – Ισημερινός
  • Αγγλία – Ηνωμένες Πολιτείες

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • Τυνησία – Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Αυστραλία ή Περού
  • Πολωνία – Σαουδική Αραβία
  • Γαλλία – Δανία
  • Αργεντινή – Μεξικό

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • Ιαπωνία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα
  • Βέλγιο – Μαρόκο
  • Κροατία – Καναδάς
  • Ισπανία – Γερμανία

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • Καμερούν – Σερβία
  • Νότια Κορέα – Γκάνα
  • Βραζιλία – Ελβετία
  • Πορτογαλία – Ουρουγουάη

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • Ισημερινός – Σενεγάλη
  • Ολλανδία – Κατάρ
  • Ιράν – Ηνωμένες Πολιτείες
  • Ουκρανία ή Σκωτία ή Ουαλία – Αγγλία

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • Αυστραλία ή Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα ή Περού – Δανία
  • Τυνησία – Γαλλία
  • Πολωνία – Αργεντινή
  • Σαουδική Αραβία – Μεξικό

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • Καναδάς – Μαρόκο
  • Κροατία – Βέλγιο
  • Ιαπωνία – Ισπανία
  • Γερμανία – Νέα Ζηλανδία ή Κόστα Ρίκα

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • Γκάνα – Ουρουγουάη
  • Νότια Κορέα – Πορτογαλία
  • Σερβία – Ελβετία
  • Καμερούν – Βραζιλία



Πηγή