Στο Τάμπερε η Εθνική Καράτε για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Στη Φινλανδία βρίσκεται από σήμερα η αποστολή της Ελλάδας, που θα συμμετάσχει στο 48ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Εφήβων, Νεανίδων, Νέων και U21.

Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί από 17 αθλητές και 15 αθλήτριες στη διοργάνωση που θα διεξαχθεί από τις 20 έως τις 22 Αυγούστου στο Τάμπερε.

Η αποστολή συγκεντρώθηκε το πρωί της Τρίτης στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» και στις 09:55 «πέταξε» με πτήση της AEGEAN με προορισμό το Ελσίνκι και στη συνέχεια μετέβη οδικώς στο Τάμπερε.

Την αποστολή συνοδεύουν οι προπονητές Μαρίζα Σουμπασάκη, Δημήτρης Τριανταφύλλης, Σπύρος Μαργαριτόπουλος, ο ιατρός Γιώργος Κελάλης και ο πρόεδρος της ΕΛΟΚ, Θεόδωρος Σιετής, ο οποίος ταξίδεψε στο Τάμπερε ιδία δαπάνη.

Η αποστολή:

UNDER 21 ΑΝΔΡΩΝ

  • ΚΑΤΑ            Παναγιώτης Καψάλης (Άθλος Περιστερίου)
  • KUMITE   -60Kgr   Δημήτρης Κουλούρης (ΑΣΣΚ Ηγουμενίτσας)
  • KUMITE -67Kgr   Παναγιώτης Φλώρος (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE -75Kgr   Θεοχάρης Γιαννάκος (Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ)
  • KUMITE -84Kgr   Κώστας Μαστρογιάννης (ΔΟΞΑ)
  • KUMITE   +84Kgr   Χρήστος Γκότσης (ΔΟΞΑ)

UNDER 21 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  • ΚΑΤΑ           Νικολέτα Ζερβού (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -50Kgr   Ναταλία Νεστούρη (ΑΓΣ Περικλής)
  • KUMITE   -55Kgr   Κωνσταντίνα Πέππα (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -61Kgr   Χριστίνα Νίκα (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -68Kgr   Σταυρούλα Ωραιοπούλου (Καράτε Λακκώματος)
  • KUMITE   +68Kgr   Κέλλυ Κυδωνάκη (Φαιστός)

ΕΦΗΒΩΝ

  • ΚΑΤΑ              Φώτης Τσιακμάκης (Αθλος Περιστερίου)
  • KUMITE   -52Kgr   Κώστας Αθανασούλιας (Ακαμάς Βέλου Βόχας)
  • KUMITE   -57Kgr   Βασίλης Παππάς (ΔΟΞΑ)
  • KUMITE   -63Kgr   Ανδρέας Μπιτσώρης (ΔΟΞΑ)
  • KUMITE   -70Kgr   Σταύρος Παπαζής (Ακαδημία Καράτε Χίου)
  • KUMITE   +70Kgr   Έκτορας Περγαντής (Δόξα)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ

  • ΚΑΤΑ              Λυδία Ξένου (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -47Kgr   Χριστίνα Παππά (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -54Kgr   Λυδία Ξένου (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   +54Kgr   Ειρήνη Κάτσικα (Ο δρόμος της ειρήνης)

ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ 

  • KATA              Γιάννης Κουκουσέλης (ΑΕΣΠ ΚΑΡΑΤΕ Η ΑΛΜΩΠΙΑ)
  • KUMITE   -55Kgr   Νίκος Κουζούπης (ΑΣ Καλλιθέας)
  • KUMITE   -61Kgr   Γιώργος Μπαλιώτης (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  • KUMITE   -68Kgr   Στέλιος Φτυλάκης (Οδυσσέας Πετρούπολης)
  • KUMITE   -76Kgr   Νικηφόρος Κλιάφας (Καρατε Λακκώματος)

ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  • KATA              Σοφία Τσαγκερά (Πανημαθειακός)
  • KUMITE   -48Kgr   Αριέμη Τσέτσου (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)
  • KUMITE   -53Kgr   Στελίνα Τζίλια  (Καράτε Λακκώματος)
  • KUMITE   -59Kgr   Αγγέλικα Σιετή (ΔΟΞΑ)
  • KUMITE   +59Kgr   Κασσιανή Φαρμάκη (ΑΣΣΚ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ)

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΑΤΆ ΝΕΑΝΙΔΩΝ & ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΟΔΥΣΣΕΑΣ)

  • Χριστίνα Παππά, Λυδία Ξένου, Μαρία Παυλίτινα

Το πρόγραμμα  του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/8

  • 09:00-12:30 Προκριματικοί και ρεπεσάζ ατομικό ΚΑΤΑ
  • 12:30-16:30 Προκριματικοί και ρεπεσάζ ΚUMITE Νέων
  • 19:15: Τελικοί ομαδικό ΚΑΤΑ και ΚUMITE Νέων

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/8

  • 09:00-10:00 Προκριματικοί και ρεπεσάζ ομαδικό ΚΑΤΑ
  • 10:15-16:30 Προκριματικοί και ρεπεσάζ KUMITE Εφήβων, Νεανιδων
  • 16:00-18:15 Τελικοί ομαδικό KATA και KUMITE Εφήβων, Νεανίδων
  • 18:15 Τελετή έναρξης

ΚΥΡΙΑΚΗ 22/8

  • 09:00-14:30 Προκριματικοί και ρεπεσάζ KUMITE U21
  • 14:30-16:20 Τελικοί KUMITE U21



Πηγή