Στο Γκαζιαντέπ η Eθνική Καράτε για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022

Στο Γκαζιαντέπ βρίσκεται από νωρίς το πρωί της Τρίτης η Eθνική ομάδα Καράτε, προκειμένου να συμμετάσχει στο 57o ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών, Γυναικών που αρχίζει αύριο (25/5).

Η αποστολή αποτελείται από 13 άτομα, καθώς θα απουσιάσει η παγκόσμια πρωταθλήτρια των +68kg Έλενα Χατζηλιάδου, η οποία ταλαιπωρείται από τραυματισμό στο γόνατο. 

Παρά την ατυχία της τελευταίας στιγμής, όλοι οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, έτοιμοι να αποδείξουν για ακόμα μία φορά ότι το ελληνικό καράτε παραμένει ανταγωνιστικό σε διεθνές επίπεδο. 

Η διοργάνωση θα διεξαχθεί στο Sahinbey Sport Hall από τις 25 έως και τις 29 Μαρτίου. 

Αρχηγός αποστολής είναι ο Ηλίας Χρήστου, προπονητές οι Σπύρος Μαργαριτόπουλος, Δημήτρης Τριανταφύλλης, Μαρίζα Σουμπασάκη, ενώ φυσιοθεραπευτής θα είναι ο παλιός αθλητής της εθνικής, Ηλίας Μουταφτσής.

Στην τουρκική πόλη θα ταξιδέψουν και τρεις Έλληνες διαιτητές, ο Παναγιώτης Γκορέζης, ο Νίκος Πανετσίδης και ο Γιώργος Καμπανός.

–Η ελληνική ομάδα–
ΑΝΔΡΕΣ
Λάμπρος Μαρκεσίνης    ΚΑΤΑ   ΑΣ Τζούντο Καράτε Αθηνών 
Στέφανος Ξένος        -60κ   ΑΣ Οδυσσέας              
Διονύσης Ξένος        -67κ   ΑΣ Οδυσσέας              
Δημήτρης Στόλης       -75κ   ΑΣΚ Η Αδελφότητα              
Κωνστ. Μαστρογιάννης  -84κ   Δόξα Γαλατσίου           
Γιώργος Τζάνος        +84κ   ΑΓΣ Sho Ku Kan          
Χάρης Γιαννακός     Ομαδικό  ΑΣ Ο δρόμος της Ειρήνης

ΓΥΝΑΙΚΕΣ              
Τζωρτζίνα Ξένου       ΚΑΤΑ   ΑΣ Οδυσσέας 
Στελίνα Τζίλια        -50κ   ΑΣΣ Καράτε Λακκώματος
Μαρία Στόλη           -55κ   ΑΣΚ Η Αδελφότητα
Μαρία Μαστρογιάννη    -61κ   Δόξα Γαλατσίου 
Βίκυ Πανετσίδου       -68κ   Πανημαθιακός             
Κέλλυ Κυδωνάκη        +68κ   ΑΠΣ Φαιστός

–Το πρόγραμμα (ώρες Ελλάδας)–
Τετάρτη, 29 Μαΐου
10.00: Κάτα (Α), Κάτα (Γ) Προκριματικά
12.30: +68κ (Γ) προκριματικά και ρεπεσάζ
13.45: +84κ (Α) προκριματικά και ρεπεσάζ
15.00:  68κ (Γ) προκριματικά και ρεπεσάζ
16.15:  84κ (Α) προκριματικά και ρεπεσάζ
17.30:  61κ (Γ) προκριματικά και ρεπεσάζ
18.45:  75κ (Α) προκριματικά και ρεπεσάζ

Πέμπτη, 30 Μαΐου
10.00: Ομαδικό Κάτα (Α), Ομαδικό Κάτα (Γ) Προκριματικά
11.30: -67κ (Α) προκριματικά και ρεπεσάζ
12.45: -55κ (Γ) προκριματικά και ρεπεσάζ
14.00: -60κ (Α) προκριματικά και ρεπεσάζ



Πηγή