Από την αρχή στα δύσκολα η Εθνική

Η περιπέτεια της Εθνικής Ελλάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 ξεκινά σήμερα (25/3, 21:45), ανήμερα της Εθνικής εορτής και της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Εθνεγερσία, απέναντι σε έναν αντίπαλο κορυφαίου επιπέδου.

Πρόκειται για την Ισπανία, την οποία η «γαλανόλευκη» ομάδα θα αντιμετωπίσει στο στάδιο «Λος Κάρμενες» της Γρανάδας, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Τζον Φαν Σιπ, ετοίμασε την ομάδα γνωρίζοντας το βαθμό δυσκολίας που περιμένει τους παίκτες του στην Ανδαλουσία.

Πεποίθησή του, πάντως, είναι πως οι διεθνείς θα καταφέρουν να σταθούν ανταγωνιστικά απέναντι στους άσους του Λουίς Ενρίκε, που όπως δήλωσε δεν θα ήθελε καθόλου οι παίκτες του να υποτιμήσουν τον αντίπαλο.

Από την πλευρά του, ο Φαν Σιπ επισήμανε το αυτονόητο: «Αν θέλεις να προκριθείς στα τελιικά του Μουντιάλ, πρέπει να αντιμετωπίσεις την Ισπανία και να είσαι ανταγωνιστικός».

Όσο για την προσέγγιση του αγώνα; «Δεν θα χρησιμοποιήσουμε αμυντικά τρικ, αλλά πρέπει να αμυνθούμε. Μιλήσαμε με τους παίκτες για την άμυνα, αλλά και για πώς θα δημιουργήσουμε φάσεις για να σκοράρουμε».

Απών θα είναι ο Πέλκας, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις χθες στην προπόνηση (ισχίο) και δεν θα είναι στη διάθεση του προπονητή του, με την κατάστασή του να επανεκτιμάται σήμερα για να γίνει γνωστό το μέγεθος του προβλήματος.

Ως προς το πιθανό αρχικό σχήμα, τερματοφύλακας θα είναι ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ακραίοι μπακ οι Μπακάκης, Τσιμίκας και κεντρικοί ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με τον Τζαβέλα.

Στους μέσους, οι δύο σίγουροι είναι Μπουχαλάκης και Ζέκα, ενώ ο Φαν Σιπ επιλέξει σχήμα με τρία χαφ, θέση διεκδικεί και ο Ανδρούτσος. Πιο μπροστά, βασικός θα είναι ο Μπακασέτας, ενώ τις υπόλοιπες θέσεις διεκδικούν Μασούρας, Γιακουμάκης, Φορτούνης, Μάνταλος και Λημνιός.

Διαιτητής είναι ο Ιταλός Μάρκο Γκουίντα, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Καρμπόνε, Περέτι και τέταρτο τον Μαρέσα, ενώ να σημειωθεί πως στα προκριματικά του Μουντιάλ δεν υπάρχει χρήση του VAR.

Την ίδια ώρα θα ξεκινήσει και η δεύτερη αναμέτρηση του ομίλου, εκείνη ανάμεσα σε Σουηδία και Γεωργία, στη «Friends Arena» της Στοκχόλμης.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης:

2ος ΟΜΙΛΟΣ

  • 21:45 Ισπανία – Ελλάδα
  • 21:45 Σουηδία – Νορβηγία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

  • 19:00 Βουλγαρία – Ελβετία
  • 21:45 Ιταλία – ΕΊΡΕ

6ος ΟΜΙΛΟΣ

  • 19:00 Ισραήλ – Δανία
  • 21:45 Μολδαβία – Νησιά Φαρόε
  • 21:45 Σκωτία – Αυστρία

9ος ΟΜΙΛΟΣ

  • 21:45 Ανδόρα – Αλβανία
  • 21:45 Αγγλία – Σαν Μαρίνο
  • 21:45 Ουγγαρία – Πολωνία

10ος ΟΜΙΛΟΣ

  • 21:45 Γερμανία – Ισλανδία
  • 21:45 Λιχτενστάιν – Αρμενία
  • 21:45 Ρουμανία – Βόρεια Μακεδονία



Πηγή