Η επιλογή αυτή θα επαναφέρει την αρχική σελίδα του site. Αποκατάσταση τυχόν κλειστά widgets ή τις κατηγορίες.

Επαναφορά

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Basket League

aris-paok 76-77

Με καλάθι του Τζέικ Όντουμ 4.2” πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο επικράτησε του Άρη, στο άδειο λόγω τιμωρίας Nick Galis Hall, με 76-77 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της ΣΚΡΑΤΣ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με 3 νίκες, έναντι μίας των “κιτρίνων”, εξασφάλισε την παρουσία της στο Eurocup.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με απόλυτη ισορροπία στο σκορ 24-24, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πως και οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν τη νίκη, βάσει της επίθεσης τους. Ο Άρης έχοντας για μία ακόμα φορά σε εξαιρετική φόρμα τους Αλέξανδρο Βεζένκοφ και Τόρεϊ Τόμας, κατάφερε να προηγηθεί με 39-31 στο 15΄, ωστόσο ο ΠΑΟΚ στο σημείο εκείνο βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του και κατάφερε πρώτα να πλησιάσει στο σκορ (39-38) και στη συνέχεια να προηγηθεί με 44-45, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Γιώργος Τσιάρας με εύστοχο τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Άρη για το 53-48, ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε, επίσης με εύστοχο τρίποντο από τον Γιώργο Δέδα, και μείωσε γρήγορα σε 53-51. Ο Μαρκ Κάρτερ έδωσε το σύνθημα για αντεπίθεση και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους (63-70) τη στιγμή που ο Άρης έψαχνε τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ. Τα εύστοχα σουτ από τους Τσιάρα και Ριντ έδωσαν “ανάσα” στον Άρη, ο οποίος 2 λεπτά πριν τη λήξη διατηρούσε προβάδισμα τριών πόντων (73-70).

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει βολές και τον Τζέικ Όντουμ να ευστοχεί και στις δύο για το 76-75, μόλις 22” πριν το τέλος. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, καθώς στα 4’2” ευστοχεί με λέι-απ μπροστά σε όλη την άμυνα του Άρη, διαμορφώνοντας το 76-77 υπέρ του “Δικεφάλου”. Οι παίκτες του Άρη άργησαν να κάνουν την επαναφορά και ο ΠΑΟΚ με 3-1 στις νίκες κατέκτησε την τρίτη θέση.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 22 πόντους, ενώ ο Τζέικ Όντουμ, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με το τελευταίο εύστοχο σουτ, σημείωσε 15 πόντους.

Από τον Άρη ξεχώρισαν οι παρουσίες των Αλέξανδρου Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους και Τόρεϊ Τόμας, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Τα : 24-24, 44-45, 61-62, 76-77