Η επιλογή αυτή θα επαναφέρει την αρχική σελίδα του site. Αποκατάσταση τυχόν κλειστά widgets ή τις κατηγορίες.

Επαναφορά

Ντροπιαστική ήττα της Εθνικής Ελλάδος από τα Νησιά Φερόε με 2-1

Νησιά Φερόε-Ελλάδα 2-1

Ντροπιαστική γνώρισε η από τα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016, με σκορ 2-1. Οι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές των Νήσων Φερόε επικράτησαν για δεύτερη φορά του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, προκαλώντας τις έντονες αποδοκιμασίες από τους Έλληνες φιλάθλους.

Πλέον η Εθνική βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με μόλις 2 βαθμούς σε 6 παιχνίδια, έχοντας 2 ισοπαλίες και 4 ήττες. Οι όποιες ελπίδες πρόκρισης είχε η Εθνική πριν το παιχνίδι με τα νησιά Φερόε, εξανεμίστηκαν για την Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004.

Τα Νησιά Φερόε βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς, τους οποίους απέσπασαν με δύο νίκες επί της Εθνικής Ελλάδος και διεκδικούν ελπίδες για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Χάνσον, σκορπίζοντας θαυμασμό στους 5.000 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο, ανάμεσά τους και 60-70 Έλληνες που ταξίδεψαν για να βρεθούν κοντά στην Εθνική. Αντίθετα στον πάγκο της ελληνικής ομάδας επικρατούσε απογοήτευση ενώ τα χλευαστικά σχόλια από τους φιλάθλους δεν έλειπαν, όσο η ώρα περνούσε και η Εθνική βρισκόταν ακόμα πίσω στο σκορ.

Η ιστορία δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί με χειρότερο τρόπο, καθώς στο 70ο λεπτό ο Όλσεν έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στα Νησιά Φερόε και καταδίκασε οριστικά τις όποιες ελπίδες της Εθνικής να πετύχει κάτι καλύτερο στον αγώνα.

Το μόνο που κατάφερε η Εθνική ήταν να μειώσει το σκορ με κεφαλιά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 84ο λεπτό, όμως ο χρόνος που απέμενε για την ανατροπή ήταν ελάχιστος και έτσι η Εθνική γνώρισε μία ταπεινωτική ήττα που καταγράφηκε με “μαύρα” γράμματα στην ιστορία του συλλόγου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Νήσοι Φερόε (Όλσεν): Νίλσεν, Γκρέγκερσεν, Νάτεσταντ, Χάνσον, Μπενιάμινσεν, Όλσεν, Σόρενσεν (12′ λ.τ. Ντάβιντσεν), Χολστ (74′ Φερό), Βατνχάμαρ, Έντμουντσον (90+2′ Γιόνσεν), Χάνσεν

Ελλάδα (Σέρχιο Μαρκαριάν): Καρνέζης, Σταφυλίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Σάμαρης, Χριστοδουλόπουλος (46′ Νίνης), Κονέ (81′ Φούντας), Καρέλης, Φετφατζίδης (71′ Κολοβός), Μήτρογλου